דף הבית התנהלות exit כשחברים שלהם השקיעו בתואר- הם השקיעו בנדל"ן

כשחברים שלהם השקיעו בתואר- הם השקיעו בנדל"ן

אורי מאיר והלל גסנבאור נראים כמו עוד שני חבר'ה רגילים בני 27, שום דבר בהתנהלות שלהם, במראה, בדיבור ובגינונים, לא מסגיר את העובדה שמאחוריהם למעלה מ-50 עסקאות נדל"ן, והסכומים שגלגלו עד כה, ישמעו דמיוניים לרובנו. החלטה אחת שקיבלו אחרי השחרור מהצבא העלתה את החיים שלהם למסלול אחר משאר בני גילם. מה הסוד שלהם ומה לדעתם הטעות שכולם עושים? יצאנו לברר

14

מהמרפסת הקטנה של משרדם בקומה השנייה, משקיפים אורי והלל על המדרחוב במרכז העיר העתיקה בב"ש, ומספרים לי בהתלהבות על הנכס הבא שהם מתכננים לרכוש, ממש באמצע המדרחוב, רק שבניגוד לפעמים הקודמות, את הנכס הזה הם הולכים להשאיר לעצמם עד הפנסיה.

 

פנסיה בגיל 27

אחרי שגלגלו עשרות עסקאות, מרשים לעצמם השניים האלה להתחיל ולתכנן את הפנסיה, בזמן שהחברים שלהם בני גילם, עדיין נאבקים להשלים את התואר הראשון ולעמוד בקושי בתשלומי שכ"ד.

איך בדיוק מגיעים שני חבר'ה צעירים, שלא גדלו בבתים עשירים, למצב בו בגיל 27 הם כבר מתכננים את הפרישה שלהם? עוד נגיע לזה בהמשך, אבל לפני זה בואו נכיר אותם קצת יותר לעומק.

 

החברים של ההורים באים ללמוד נדל"ן

את המפגש שלי עם אורי והלל התחלתי כמה שעות לפני, כשהצטרפתי לסיור משקיעים שהם עורכים מידי שבוע ללקוחות פוטנציאלים ששוקלים להשקיע יחד איתם בעיר המתפתחת.

הסיור התחיל בחניה של תחנת הרכבת, כשהגעתי הם כבר היו בעיצומו של הסבר מפורט כשמפת העיר פרוסה על מכסה המנוע של אחת המכוניות. מסביבם 5 משקיעים פוטנציאלים. אורי והלל היו הצעירים שבחבורה, אבל זה לא הפריע לקבוצה שהתקבצה סביבם ללגום בשקיקה כל פיסת מידע שהם זרקו לאוויר.

העיניים הבורקות והדיבור השוצף כשהשניים האלה מדברים על נדל"ן, מלמדת על התשוקה הרבה שלהם לתחום, והבקיאות שלהם בכל פרט ופרט מעוררת השתאות.

בשלב הזה עדיין הייתי מופתע, אך ככל שהמפגש התקדם, הבנתי שלא מדובר פה  ביד המקרה, שני החבר'ה האלה לא משאירים שום דבר לספקולציה, המקצועיות והירידה לפרטים חוזרת על עצמה שוב ושוב לאורך כל הסיור.


 המדריך למשתמש בעולם הנדל"ן – אל תקנה דירה להשקעה לפני שתצפה בזה

מאיפה מגיעים אליכם כל האנשים האלה שרוצים שתשקיעו עבורם?

"תראה, מעולם לא פרסמנו את עצמנו" מספר הלל

"אבל אחרי כמה עסקאות שעשינו פתאום החלו להגיע פניות מחברים של ההורים שלנו, ששמעו על ההצלחות שלנו ובקשו שנעזור להם, נלמד אותם, ונסייע להם לרכוש נכס להשקעה, מפה לשם המעגלים התחילו להתרחב, והיום כבר יש לנו רשימת המתנה של לקוחות שמעוניינים שנלווה אותם בדרך לרכישת דירה להשקעה"

 

אז אתם בעצם מלמדים את החברים של ההורים שלכם איך להשקיע בנדל"ן?

לפי החיוך המבוייש שפשט על שניהם כנראה שהשאלה הזו קצת הביכה אותם, ובכל זאת אורי מתנדב להסביר:

"אנחנו שמחים ללוות וללמד כל אחד שמגיע אלינו, ויש גם צעירים, אבל מטבע הדברים, כשאתה צעיר אתה פחות חושב על העתיד, או שאתה חושב על דירה למגורים (שזו טעות לדעתם – אבל נגיע לזה בהמשך – ע.ט) לכן יוצא שרוב המשקיעים שאנחנו מלווים הם קצת יותר מבוגרים, חלקם באמת חברים של ההורים שלנו, וחלקם הורים של חברים"

"הלוואי שיגיעו יותר צעירים" מוסיף הלל

"זו השאיפה שלנו, להגיע לכמה שיותר חבר'ה בגילאי 20-40 וללמד אותם שיש דרך לצאת ממרוץ העכברים, ושלהשקיע נכון ולדאוג לעתיד זה צורך קיומי, כי היום אין מי שידאג לך, לא המדינה, לא ביטוח לאומי, גם לא קרן הפנסיה. מה אני אגיד לך? הלוואי שיותר אנשים יבינו את זה, ולא רק שיבינו את זה, אלא גם שיתחילו לעשות משהו בנדון"

whatsapp-image-2016-11-03-at-12-57-23
" אם הייתי עושה תואר, כנראה שעוד הייתי עובד במלצרות" אורי והלל

חולם להשקיע בנדל"ן? הוידאו הסודי שילמד אותך כל מה שצריך לדעת

החלטה משנה חיים

כבר כמעט 4 שנים שאורי והלל פועלים בב"ש, קונים ומוכרים נדל"ן, ולאחרונה אף העתיקו את מקום מגורם מירושלים עיר ילדותם, לב"ש, העיר שלמדו לאהוב כ"כ. הלל עבר לכאן ראשון עם אשתו, ואורי הרווק השלים את המעבר גם הוא זמן קצר אחרי.

שניהם חברים עוד מהילדות בירושלים, הלל גדל בקטמון הישנה ואורי בשכונת בקעה הסמוכה, ולשניהם מסלול חיים די דומה. דתל"שים שהתגייסו ליחידות לוחמות בצה"ל, ואחרי שירות מלא עבדו בעבודות מזדמנות כדי לחסוך לטיול הגדול בחו"ל.

 

עד כאן הסיפור שלהם נשמע בדיוק כמו הסיפור של כולם, אבל כאן מגיעה התפנית:

"אחרי הצבא, כמו כולם רצינו לחסוך לטיול הגדול" מתחיל הלל לגולל את הסיפור

"עבדנו במסעדה וקרענו את התחת 7 ימים בשבוע, לפעמים גם במשמרות כפולות, ובאמת חסכנו מספיק כסף בשביל לטוס ולטייל, אבל לא רצינו לחזור לארץ בלי כלום ולהתחיל מהתחלה, אז החלטנו לטוס לאוסטרליה ולשלב גם עבודה עם הטיול, כדי לחסוך עוד קצת כסף"

"עבדנו בכל עבודה שנתנו לנו" ממשיך אורי את הסיפור

"ובאמת אחרי חצי שנה הצלחנו לחזור לארץ עם סכום נחמד, וחשבנו מה הלאה? כמו כולם התוכנית שלנו הייתה לשכור דירה, להירשם לתואר ראשון ולהתחיל את החיים"

הלל: "כשהתחלנו לברר על לימודים ועל דירות, הבנו מהר מאוד שכל מה שחסכנו יספיק אולי לכמה חודשים בודדים, וגם זה רק אם מאוד נצטמצם ברמת החיים, ומכיוון שאין לנו הורים שיכולים לממן אותנו, קלטנו שהסרט של לעבוד כמו חמור ולחסוך שקל לשקל עומד לחזור על עצמו, רק שהפעם יהיה לנו הרבה פחות זמן בשביל זה והרבה יותר הוצאות שצריך לתמוך בהן"

אורי: "תבין, אנחנו לא מדברים על פינוקים ומותרות, סך הכל רצינו לחיות כמו בני אדם, ללמוד ולעבוד, וגם קצת להנות מהחיים, בכל זאת היינו חבר'ה צעירים אחרי צבא, זה יותר מידי לבקש?"

הלל: "אין ספק שהמצב מאוד ייאש אותנו, הרגשנו שאנחנו על פול גז בניוטרל וחזרנו שוב לנק' ההתחלה, וזה עוד לפני שחושבים על העתיד"

 

"אם הייתי עושה תואר, עדיין הייתי עובד במלצרות היום"

כמו צעירים רבים, גם אורי והלל הבינו שכמה שלא יעבדו ויחסכו, יוקר המחייה בארץ תמיד ישיג אותם, וכשאין גב כלכלי שיתמוך בך ויממן חלק מההוצאות שלך, אתה נכנס לתוך לופ אין סופי של מרדף אחרי כסף ועבודה.

"הבנו שמשהו חייב להשתנות"  אורי מזדקף בכסאו וניכר שהנושא מאוד נוגע לליבו

"כל הראייה שלנו והגישה שלנו לפרנסה ולחיים בכלל, הייתה מבוססת על מה שההורים שלנו לימדו אותנו, ואני לא מאשים אותם בכלל, לדור שלהם זה היה נכון. המשוואה של לימודים + תואר = קריירה + בית, הייתה נכונה ועבדה עבורם לא רע, אבל לדור שלנו היא כבר לא רלוונטית, וחיפשנו דרך אחרת, החלטנו שהמסלול המסורתי לא יביא אותנו לאן שאנחנו רוצים"

 

איך ההורים הגיבו על זה שהדרך שלהם כבר לא רלוונטית עבורכם?

"ההורים לא ממש הבינו אותנו" ממשיך הלל את הסיפור,

"כי מבחינתם התשובה תמיד הייתה לעבוד עוד יותר קשה, ועבדנו קשה, תאמין לי, עבדנו מאוד קשה. אבל הזמנים השתנו והבנו שגם הדרך חייבת להשתנות."

 

לא חששתם, לא ניסו להניא אתכם מזה?

הלל: "אין לך מושג כמה אנשים ניסו להוריד אותנו מזה, כמה הפחידו אותנו שאנחנו זורקים את העתיד שלנו לפח, כמה סיפורי זוועה שמענו על אנשים שהשקיעו בנדל"ן ונפלו. לשמחתנו הלכנו בדרך שלנו ולא נתנו לאף אחד להוריד אותנו"

 

אז אתם נגד לימודים לתואר?

הלל:"ממש לא, אני באופן אישי חושב שיש ערך לתואר אקדמי, ואולי גם יום אחד אעשה את זה, אבל ממקום אחר, מתוך בחירה ולא מתוך אשליה שזה מה שאני חייב לעשות כדי להתקדם בחיים"

אורי: "בוא נגיד שאם הייתי נרשם בסוף לאוניברסיטה, כנראה שעדיין הייתי עובד היום במלצרות."


המדריך למשתמש בעולם הנדל"ן – סדרת הסרטונים הסודית של אורי והלל


בזמן שחברים שלהם השקיעו בתואר, הם השקיעו בנדל"ן

 

אז איך באמת יצאתם מהמרוץ?

הלל: "אחרי הרבה לילות של שיחות ביננו, ועם אנשים אחרים, אחרי שלמדנו וקראנו וחקרנו כל מיני דרכים, החלטנו שמה שאנחנו רוצים לעשות זה להשקיע בנדל"ן".

 

למה דווקא נדל"ן ולא שוק ההון, או מסחר באמזון נגיד?

"אין שום דבר רע בדברים האחרים שהזכרת, אבל עבורנו נדל"ן הייתה האופציה הכי טובה, זה משהו מוחשי ופיזי שאפשר ממש לחוש אותו לראות בעיניים היכן הכסף מושקע, מעבר לכך, במדינה שלנו תמיד יהיה יותר ביקוש מהיצע דירות, התנודות בשוק הנדל"ן הרבה יותר איטיות מבשוק ההון,  ויש עוד סיבות שבגללן בחרנו בנדל"ן, שאני לא ארחיב כאן, אבל מי שרוצה יכול לצפות בסרטון שצילמנו בו אנחנו מסבירים למה לדעתנו נדל"ן זו ההשקעה הכי טובה שכל אחד חייב לעשות"

 

אבל בכל זאת, בשביל לקנות דירה להשקעה צריך הון ראשוני, מאיפה הכסף?

הלל: "לכל אחד מאיתנו היה פקדון מהצבא של 30 אלף שקל, במקום להשקיע אותו בתואר, החלטנו לאחד כוחות ולקחת כל אחד את החלק שלו, ולהשקיע בנדל"ן, לזה צירפנו עוד קצת ממה שחסכנו מעבודה קשה, והשלמנו עם הלוואה לכל מטרה, ככה קנינו את הנכס הראשון, סך הכל הבאנו 125 אלף ש"ח לעסקה הראשונה, שיפצנו מכרנו, עשינו יופי של רווח וזו הייתה ההתחלה, משם כבר המשכנו לנכס הבא, וככה התגלגלנו"

אורי: "גם בלי הפקדון, מי שרוצה יש היום כל מיני דרכים למצוא מימון עבור ההון העצמי שדרוש, וגם היום יש לא מעט אזורים בהם ניתן לעשות יופי של השקעה עם הון בסדר גודל הזה. ושלא יספרו לכם סיפורים"

 

אם זה עובד כ"כ טוב אז למה לא כולם עושים את זה?

אורי:"אנחנו לגמרי חושבים שכל אחד צריך לעשות את זה, זה הדבר הכי טוב שבנאדם יכול לעשות למען העתיד הפיננסי שלו. תראה, אנחנו מודעים לכך שיש לא מעט אנשים שכן היו רוצים אבל לעיתים הפחדים שלהם משתקים אותם, בשביל זה כדאי להתחבר עם כאלה שכבר עשו את זה בעבר כמה וכמה פעמים, ושאתה סומך עליהם"

הלל: "בעיני הכי חשוב זה להשקיע קצת זמן בידע, אם יש לך את הידע הנכון, אז הרבה מן הפחדים נעלמים"

 

טוב, לכם היה מזל, התחלתם בדיוק בתקופה שמחירי הנדל"ן התחילו להרקיע, מי אמר שזה נכון גם להיום?

הלל: "קודם כל זה נכון שהייתה עליית מחירים מטורפת, אבל מי שחושב שכדאי לו לחכות למשבר, יכול להיות שיצטרך לחכות הרבה מאוד זמן, כי כל הסימנים מראים אחרת, ובינתיים החיים ממשיכים. יש כאלה שתמיד יחכו שמשהו יקרה, ובסוף הם מוצאים את עצמם כל החיים בהמתנה. גם היום יש לא מעט הזדמנויות נהדרות."

אורי:"בכל זאת, אני אגלה לך סוד קטן, ההצלחה בעסקה היא לא במכירה, אלא בקנייה. אם קנית מתחת למחיר השוק ועם פוטנציאל השבחה – ניצחת. וזה לא משנה בכלל מה רמת המחירים"

 

עדיין, יש כאלה שנופלים, או נעקצים, ראה מקרה ענבל אור

אורי: "לצערנו לא כולם משקיעים מספיק בלימוד, איסוף מידע בבדיקות הדרושות לפני שהם משקיעים, ואז אתה שומע על כל סיפורי הבלהות של אנשים שנפלו בהשקעות שלהם. אבל את זה אפשר למנוע עם עבודת הכנה טובה, וזה לא צריך להפחיד אנשים מהלשקיע בנדל"ן"

 

אז מה סוד ההצלחה שלכם?

"אין אצלנו סודות" מודיע הלל בנחרצות,

"הכל אצלנו שקוף, יש טבלאות, טפסים, נתונים – אנחנו לא משאירים שום דבר ליד המקרה, הכל אצלנו מבוסס על נתונים חד ערכיים ועבודת שטח. לקח לנו כמה שנים להגיע לזה, להבין מה חשוב יותר ומה פחות, מה לבדוק ואיך, ובעיקר איך להתנהל מול כל הגורמים הרלוונטים, ואיך למצוא את התשובות לשאלות שמטרידות אותנו. ברור שבהתחלה עשינו כל מיני טעויות שעלו לנו זמן יקר וגם לא מעט כסף, אבל עם הזמן השתפרנו ושיפרנו את תהליכי העבודה שלנו, אם פעם היה לוקח לנו בערך 6 חודשים לאתר לבדוק לרכוש ולשפץ נכס, היום אנחנו עושים את כל התהליך הזה בערך בחצי מהזמן"

אורי ממשיך: "תראה, יש הרבה אנשים בישראל שמשקיעים בנדל"ן, אבל לא כל מי שעשה השקעה אחת מוצלחת יותר או פחות, הופך לנדלניסט. בשביל זה צריך שתהייה לך שיטת עבודה בדוקה, סיסטם שאתה יכול לחזור עליו שוב ושוב ולהשקיע כל פעם מחדש ברמת וודאות יחסית גבוהה"

דירה למגורים זו לא השקעה

תוך כדי השיחה איתם מתברר לי ששני החבר'ה האלה שקנו ומכרו לא מעט דירות, חיים בעצמם בשכירות, ולמען האמת הייתי קצת מופתע, איך זה ששני הנדלניסטים התותחים האלה לא גרים בדירה בבעלותם?

הסנדלר הולך יחף?

אורי: "אני שמח שהעלית את זה, כי זו הטעות שעושים כל הזוגות הצעירים במדינה, וחשוב להגיד את זה : דירה למגורים זו לא השקעה, אני מעדיף לתת לכסף שלי לעבוד, לייצר לעצמי הכנסה פאסיבית ולקבל כל חודש תזרים שמממן לי את כל החיים – דירה למגורים לא תעשה את זה בשבילך"

הלל:" כואב לנו הלב לראות זוגות צעירים שמרוקנים את החסכונות של ההורים שלהם וממשכנים את עצמם לשלושים שנה במשכנתא כבדה והכל כדי לקנות דירה למגורים באזור שיהיה להם יקר מידי לחיות בו. במקום זה, קנו דירה להשקעה במשכנתא הרבה יותר צנועה, באזור יותר צנוע, ותנו לכסף שלכם לעבוד"

אורי: "תראה, חשוב להדגיש, אנחנו לא מדברים על אנשים עשירים שיכולים להרשות לעצמם גם וגם, מי שיש לו מספיק גם כדי לקנות דירה למגורים וגם כדי להשקיע בנכס, על הכיפאק, שיהיה לבריאות. אבל לנו לא היה, ולהרבה אחרים גם אין, אז אם כבר צריך לבחור, האופציה ההגיונית יותר מבחינה כלכלית זו דירה להשקעה"

 

הלונלי פלאנט של עולם הנדל"ן

אז מה הלאה בשביל אורי והלל?

הלל: "כרגע אנחנו מתמקדים בלהרחיב את המעגלים של משקיעים שעובדים איתנו ולצאת לפרוייקטים יותר גדולים, אבל את זה נצליח לעשות עם עוד חבר'ה כמונו יצטרפו אלינו, בגלל זה החלטנו להפיק את המדריך למשתמש בעולם הנדל"ן – שזה מיני קורס חינמי שממש מסביר צעד אחר צעד את שיטת העבודה שלנו ומה צריך לעשות כדי להגיע לדירה להשקעה"

נשמע כמו מדריך למטייל

הלל: "בדיוק, זה הרעיון, סוג של לונלי פלאנט כזה שמדריך אותך לאן ללכת, עם מי לדבר, כמה זה יעלה, וממה להיזהר. כמו שאתה נוחת בארץ חדשה ולא יודע כלום אז יש לך מדריך למטייל, אותו דבר רק על עולם הנדל"ן."

איפה מקבלים גישה למדריך הזה?

אורי: "זו לא בעיה, יש דף מיוחד שהכנו בו כל אחד יכול להירשם ולצפות במדריך, בינתיים הגישה עדיין חינמית ופתוחה לכולם, ויש כבר כמה מאות שצפו, אבל בגלל כמות הפניות שמגיעות, כנראה שנגביל את זה בקרוב, אנחנו פשוט לא מספיקים לענות לכולם" .

הלל: "וזה מאוד חשוב לנו לענות לכולם"

מילה לסיום?

הלל: "אנחנו שומעים הרבה וקוראים הרבה על המצב הלא פשוט של זוגות צעירים שמנסים בכל הכוח להחזיק את הראש מעל המים, אם יש משהו שחשוב לי שהם יבינו, זה שיש דרך אחרת, זה אולי דורש טיפה אומץ, וזה אולי לא מה שההורים לימדו אותך כל החיים – אבל זה עובד – עובדה."

אורי: "מה שהלל אמר"

 לצפייה במדריך למשתמש של עולם הנדל"ן – סדרת הסרטונים החינמיים של אורי והלל – לחץ כאן

הירשמו כעת!
והיו הראשונים לקבל תוכן איכותי מפורצי דרך משמעותיים בשוק ההון
בשליחת פרטיך הנך מאשר קבלת עדכונים חשובים ותוכן איכותי מ-D-Broker
אתה מוגן מספאם, לעולם לא נעשה שימוש לא הולם בפרטים שלך

תגובות (14)

  1. מסכים . נדל"ן הוא העתיד. יש לנו מדינה של בכיינים שלא מסכימים לרכוש דירה בפריפריה ובוכים על מחירים גבוהים במרכז שבנויי רק לעשירים/מצליחים

  2. עשו בשכל….דור ה-Y כדאי שיתעורר ויבין, תואר לא שווה היום כלום, פנסיה מהמדינה לא תהייה להם, מי שלא יתחיל כבר בגיל צעיר לדאוג לעצמו, יהיה בבעיה גדולה..

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.