דף הבית השקעות כסף חכם "מודל ההשקעות המסורתי עבר מן העולם"

"מודל ההשקעות המסורתי עבר מן העולם"

המשפט שבכותרת שייך לעומר רבינוביץ, 32, מי שנחשב לכוח עולה בשוק ההון, וכיום מכהן כמנכ"ל ובעלים של הפירמה לתכנון פיננסי Investor 360. בראשותו, צמחה הפירמה, תוך שלוש שנים, מעסק של איש אחד לחברה שמעסיקה יותר מעשרים עובדים ומפקחת על קרוב למילארד שקלים של לקוחות פרטיים. רבינוביץ ידוע כדמות בעלת חשיבה יוצאת דופן בתחום ההשקעות, ניסינו לברר איתו מה סוד הקסם

0

עד לא מזמן, נחשב רבינוביץ' ל"ילד הפלא" של שוק ההון, ופעל בעיקר בקרב חוגים מצומצמים של משפחות האלפיון העליון, אך כיום, כמו שאומרים, הלך הילד, אבל הפלא נשאר, ורבינוביץ, הפך לשם ידוע בקרב תעשיית הפיננסים בארץ, כאשר מאות אנשים ממלאים באופן קבוע את הכנסים והקורסים שלו כדי לשמוע ממנו את את זוית ראייתו הייחודית על הנעשה בשווקים וכדי ללמוד ממנו על פילוסופיית ההשקעות שלו

 

איך אתה מסביר את הצמיחה המטאורית של החברה שלך, מה סוד הקסם?

"תראה, אין פה סודות ואני לא מאמין בקסמים, אנחנו פשוט מציעים פתרונות אמיתיים לציבור המשקיעים המתוסכל, שמאוד מתקשה לייצר תשואה בשנים האחורנות, ומציעים זוית ראייה קצת שונה ממה שנהוג בשוק המסורתי."

 

מה הכוונה זוית ראייה שונה? תפרט..

 "אתה עובד קשה בשביל הכסף שלך, ומגיע שלב בו אתה רוצה לראות את הכסף עובד עבורך, אז אתה ניגש לבית השקעות או ליועץ בבנק, ומה שקורה בד"כ, זה שאת התיק שלך יחלקו לפי מודל ההשקעות המסורתי שמדבר על חלוקה בין מניות לאג"ח. ברוב המקרים חלוקה של 80/20 או 70/30 (70 או 80 אחוז מושקע באגרות חוב ו- 20-30 אחוז מושקע במניות – מ.ד.), הבעיה היא שזה כבר לא עובד, ואז אתה נשאר מתוסכל, ומאבד אמון במנהל ההשקעות שלך."

 

למה המודל הזה כבר לא עובד?

"קודם כל, זה כמובן קשור לעולם של ריבית אפס. כשהריבית אפסית, גם האג"חים הממשלתיים והקונצרניים מניבים תשואה מאוד נמוכה .אחרי דמי ניהול, דמי משמרת, עמלות ומיסים, לא נשאר יותר מידי, אם בכלל, בשורת הנטו… מה שאומר שאם רוב התיק שלך מושקע באג"ח אז ויתרת מראש על סיכוי לתשואה משמעותית."

 

 אז הפתרון הוא להיחשף יותר למניות?

"תראה, אני מסתובב כל הזמן בעולם בכנסים והשתלמויות של מתכננים פיננסים, וכל פעם שאני אומר שהמשקיע הישראלי הממוצע נמצא סביב ה-30% מניות אני מקבל מבטים של פליאה.

תבין, בארה"ב, בנאדם שפורש היום, המתכנן הפיננסי שלו ימליץ לו על לפחות 55% מניות. זה גם מגן על ערך הכסף שלו משחיקה ומאינפלציה, וגם לוקח בחשבון את תוחלת החיים הארוכה ואת העובדה שהפורשים של היום, בהרבה מובנים רק מתחילים את החיים, והם צריכים לקחת בחשבון גם חסכון לטווח ארוך של 15-20 שנה. ובחיסכון לטווח אורך, זה כבר הוכח, שמניות זהו האפיק המועדף."

 

אבל חשיפה למניות נחשבת למסוכנת יותר

רבינוביץ: "הסיכון האמיתי הוא שיגמר הכסף"

"אף אחד לא אוהב סיכון, גם אני לא, אבל בוא נדבר על המילה הסיכון, מהו הסיכון אמיתי?"

 

מהו הסיכון האמיתי באמת?

"שהכסף בפרישה לא יספיק, או שהוא יגמר בגיל 80 או 90, ואז מה תעשה?

תראה,  מי ששייך לדור הוותיק יותר, יש לו פנסיה תקציבית או וותיקה, הוא הספיק לקנות נדל"ן במחירים שפויים, הוא נהנה מעשרות שנים של ריבית חסרת סיכון מכובדת, גם פקדון פילון בבנק הספיק לו כדי להגדיל ולהשביח את ההון שלו בלי לשבור את הראש, והחיים שלו פחות או יותר מסודרים. אבל היום המציאות שונה, לדור של הפורשים החדשים, אלו שיפרשו בעוד 10-15 שנה, ובטח לדור ה- Y, אין את הפריבליגה הזו."

 

אוקי, אז מה הפתרון שאתה מציע?

"כדי לחפות על חוסר היכולת של מרכיב האג"ח בתיק לייצר תשואה, המגמה היום, היא לצאת יותר ויותר לתחום של השקעות אלטרנטיביות."

 

מה זה אומר בדיוק השקעות אלטרנטיביות?

"זה אומר השקעות בנדל"ן, בתשתיות, בהלוואות, ונכסים לא סחירים אחרים. יש מקומות בעולם שהבינו כבר מזמן שהמודל המסורתי כבר לא רלוונטי.  כמו למשל קרן ההשקעות הפרטית של אוניברסיטת ייל. מרכיב האג"ח בפורטפוליו ההשקעות שלהם עומד על 4% בלבד! והם מייצרים תשואה ממוצעת של 13.9% בשנה כבר שלושה עשורים ברציפות, כאשר רוב ההשקעות מייצרות תשואה קבועה, בלי קשר לנעשה בשווקים, ולכן גם התנודתיות יורדת. וזו למעשה הגדולה של המודל הזה שאני מכנה אותו :מודל האלטרנטיב"

 

ואת זה אתה מיישם בתיקי הלקוחות שלך?

"בהחלט. בשנים האחרונות, אני מאמץ יותר ויותר את הגישה האלטרנטיבית ומיישם אותה בתיקי הלקוחות שלי. חשיפה גבוהה יותר למניות עם בחירה מדוקדקת של חברות ערך, ופחות השקעה פסיבית במדדים, כאשר שאר הכסף מנותב להשקעות אלטרנטיביות כמו פרוייקטים של נדל"ן בחו"ל, קרנות אלטרנטיב מיוחדות, ומכשירים עם דחיית מס שמאפשרים חשיפה להשקעה בתשתיות ונכסים לא סחירים, כמו קרנות השתלמות ופוליסות חיסכון."

 

 עומר, לסיום, תן לנו איזה טיפ, מה המשקיע הסביר צריך ללמוד מכל הסיפור הזה?

"מי שמחפש פתרונות לניהול ההשקעות שלו, ולא מבין למה המודל המסורתי כבר לא נותן  לו את המענה, כפי שהתרגל בשנים קודמות  אז זה הזמן להפנים: מודל ההשקעות המסורתי הופך פחות ופחות רלוונטי וכדי לייצר תשואה בעולם של ריבית אפס, צריך להתחיל לחשוב באופן יותר יצירתי, וקצת מחוץ לקופסה, ולמרות שזה עלול לעורר קונוטציות הרפתקניות, האמת היא, שזה הרבה יותר סולידי והרבה פחות תנודתי ממה שנדמה…"

 

ואיפה אפשר ללמוד ליישם את שיטת ההשקעות שלך?

"כמו שאמרתי, אני לא מסתיר כלום, הכל אצלנו בפירמה שקוף ונגיש ברשת למי שרוצה. יש סדרת סרטונים חינמיים, שמהווה בעצם את הבסיס לכל העולם הזה, ומלמדת גם את הלוגיקה בה אני משתמש לבחינת השקעות בכלל, וגם דרך לבחירת מניות ערך, בדיוק כפי שאני בוחר ללקוחות שלי"

 

איפה אפשר לצפות בסדרת הסרטונים הזו?

"היא פתוחה לכולם באתר שלי"

לצפייה בסדרת הסרטונים של עומר רבינוביץ' לחץ כאן

 

 

 

***Disclosure***

אתר Dbroker מארח לעיתים כתבים אורחים ומאפשר להם להפנות את תשומת ליבם של
הגולשים להצעות של צד שלישי,
כולל הפנייה בעזרת קישורים

הירשמו כעת!
והיו הראשונים לקבל תוכן איכותי מפורצי דרך משמעותיים בשוק ההון
בשליחת פרטיך הנך מאשר קבלת עדכונים חשובים ותוכן איכותי מ-D-Broker
אתה מוגן מספאם, לעולם לא נעשה שימוש לא הולם בפרטים שלך

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.