דף הבית שוק ההון תקדים: נשים מצליחות בשוק ההון יותר מגברים

תקדים: נשים מצליחות בשוק ההון יותר מגברים

נטלי פורמן
התמונה מתוך הבלוג של נטלי במגזין THE MARKER

בגיל 19, כשכולם חשבו על הטיול במזרח או בדרום אמריקה, נטלי פורמן החליטה לעשות בדיוק את הדבר ההפוך, ובניגוד לדעת הסובבים, הלכה ללמוד את התחום שהיום, כמעט עשור לאחר מכן, היא מגלגלת בזכותו עשרות אלפי שקלים בחודש.
לאחר שפצחה בקריירה מרשימה היא מביאה את המסר: "לנשים בשוק ההון יש פוטנציאל הצלחה גבוה יותר מגברים!"
מה הסוד שלה? ואיך היא הגיעה דווקא לתחום הזה? יצאנו לברר.

בגיל 19 חושבים על טיול בחו"ל, למה את חשבת דווקא על שוק ההון?

"בצורה הפשוטה ביותר, רציתי ללמוד איך להרוויח עוד כסף. בזמנו היה מאוד לא אופייני לילדה בגיל צעיר להיכנס לתחום ה"מפחיד" של שוק ההון. אנשים רבים בסביבתי ניסו להוריד אותי מהרעיון ואמרו לי שזה סיכון גבוה מדי, שאני מבזבזת את הזמן שלי, ושעדיף לרוץ לאוניברסיטה ולעשות תואר כמו כולם. אך אני האמנתי בדרך שלי ועשיתי את הבחירה למרות זאת. היום אני כבר לא מאמינה, אני יודעת! ללא ספק הלימודים במכללת פסגות היו יריית הפתיחה הטובה ביותר שיכלתי לבחור לקריירה שלי."

ומה קורה איתך היום, 10 שנים אחרי?

"היום אני בת 28, ובקרוב אהיה אמא לראשונה. בעשור האחרון עברו הרבה מים בנהר, הפכתי את העיסוק במסחר מעניין צדדי למקצוע עיקרי; למדתי תואר ראשון בניהול ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון שוק ההון ובייעוץ ארגוני, חזרתי למכללת פסגות כמרצה, ונכנסתי לשוק העבודה הרשמי כמנהלת תיק השקעות בבית השקעות.
אבל עדיין, 10 שנים לאחר מכן, בהן פגשתי עמיתות מוכשרות במעלה הדרך, ולמרות כל מה שאני יודעת על הכישורים הנפלאים שנשים יכולות להביא לתחום, בכיתות בהן אני מלמדת יושבות בדרך כלל לא יותר משתיים או שלוש נשים וממש חבל לי שזה המצב."

למה בעצם נשים מפחדות להיכנס לתחום?

"עולם המסחר בשוק ההון מרתיע לא מעט אנשים, אך יש מוסכמות חברתיות, סטיגמות ותבניות חשיבה מסוימות שמביאות לכך שהנרתעות העיקריות יהיו דווקא נשים. זאת למרות שמחקרים מראים שנשים מתגלות כמנהלות חשבונות ותיקי השקעות מוצלחות הרבה יותר מגברים.
אסוציאטיבית, רוב הנשים חושבות ששוק ההון הוא כולו מספרים, חישובים ונוסחאות. באופן סטריאוטיפי, עולם התוכן הזה מרתיע נשים. בנוסף, שוק ההון נתפס כקזינו חוקי: מי שסוחר בעצם מהמר, והימורים נחשבים להתנהגות גברית. על כל אלה נוסף גם החשש (אותו חולקים אתנו גם הגברים) מהלא נודע – ממונחים לא מוכרים כמו דיווידנדים ואג"חים, מסימן השאלה כיצד ניתן להתפרנס ולחיות מזה.
אבל כמו בכל תחום, כאשר את לומדת את הכללים, רוכשת כלים פרקטיים לניהול סיכונים, ומכירה את ההתמודדויות המנטליות בתהליך, המסחר בשוק ההון הופך למקצוע מאוד ריווחי לאורך זמן ואף תוכלי לפתח קריירה משגשגת."

נטלי, את באמת עושה מזה כסף?

"תני לי לעשות לך קצת סדר בבלגן, כמו כל דבר בחיים, זה לא קסם. את כנראה לא תרוויחי ביום הראשון אלף דולר על השקעה של אלפיים (תשואה דמיונית של 50%).
אבל, אם אני הצלחתי די מהר, בעזרת כמה כלים פשוטים והשקעה נבונה של סכומים לא גדולים – לייצר הכנסה פאסיבית שסגרה לי את הפינה בול, גם את יכולה. לאחר מכן הפכתי אותה להכנסה העיקרית שלי, כשבחרתי להתמסר ולהשקיע בזה את רוב זמני.
אם חשבת להתחיל ללמוד את התחום, אני רוצה לומר שבכל אחת ואחת מאתנו, יש את כל מה שנדרש ואף יותר, כדי לייצר לעצמך הכנסה נוספת. וכל מה שנדרש כדי לממש את הפוטנציאל הם כלים פשוטים מעולם המסחר בשוק ההון – אותם כלים שלמדתי לפני 10 שנים במכללת פסגות – המשמשים אותי עד היום.
ובנוסף, את תרכשי בדרך ידע אדיר בחשיבותו על התנהלות פיננסית לחיים. ידע שיאפשר לך להגדיל בעקביות את רמת החיים שלך תוך דאגה מתמדת לחסכונות העתיד. את תהפכי לעצמאית פיננסית"

אמרת בהחלטיות שנשים טובות יותר מגברים, מאיפה הביטחון לומר זאת בגיל צעיר?

"זאת השורה התחתונה – וזה מה שחשוב לי שתזכרי: מחקרים מראים שלנשים יש מאפיינים מולדים שמסייעים להן להגיע להצלחות משמעותיות בשוק ההון, ובמקרים רבים, יותר מגברים. גברים נוטים להיות מונעים מאגו; להיכנס למניה, להפסיד בה, ולא להרפות ממנה עד שהכסף יחזור, וכשהוא לא חוזר, להילחץ ולהיכנס שוב לעסקאות מסוכנות.
נשים, בסיטואציה דומה, יעצרו רגע כדי לחשוב ולנתח – תהליך קבלת ההחלטות שלהן יהיה שקול יותר. נשים נוטות להיבהל פחות מהפסדים, והרי, החכמה בשוק ההון היא לייצר רווחים לטווח הארוך, ולא בטווח המידי. גם לנו יש אגו; אנחנו פשוט נוטות לא לתת לו לנהל אותנו.
מסחר בשוק ההון הוא עבודה לכל דבר שאפשר לעשות מהבית, בזמן שלך. בקרוב אצא לחופשת לידה – אני מתכננת, כבר עכשיו, להעביר את הזמן במסחר ובייצור הכנסה נוספת למשק הבית שלי. גם אני, בדיוק כמוך, לא אהיה חייבת לשבת כל היום מול המחשב ומול גרפים לא ברורים, אם אעבוד נכון ובשיטה שמתאימה לי; כל שאצטרך לעשות הוא לאתר באמצעות הכלים שרכשתי אז בגיל 19 את העסקאות המוצלחות יותר, להיכנס, לחכות בסבלנות ולצאת בזמן.

מאיפה את ממליצה לנשים אחרות להתחיל?

אני ממליצה לך להתחיל בקורס "ניהול תיקי השקעות" של מכללת פסגות, רוב הסיכויים שתתחילי לסחור כבר במהלך הקורס – וגם אם בראשית הדרך ההכנסה תהיה קטנה, עם הזמן והניסיון החושים יתחדדו, והרווחים יגדלו בהתאם.

עצה שלי, כאישה לאישה – צרי קשר עוד היום לקבלת ייעוץ לימודים

מכללת א.ר. פסגות בע"מ ("המכללה") מספקת שירותי הכשרה ולימוד בלבד, אינה בעלת רישיון מכוח חוק הייעוץ, ואינה עוסקת במתן שירותי ייעוץ השקעות כהגדרתם בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, תשנ"ה- 1995 ("חוק הייעוץ"), למעט עיסוקים הפטורים מרישיון בהתאם לקבוע בחוק הייעוץ.

תגובות (1)

  1. הגברת הצעירה קצת מתלהבת ומאבדת פרופורציה.לרוב לנשים יש יותר פנאי מאשר לגברים המונעים מאגו לפרנס את משפחתם כמה שיותר טוב.לא תמיד נשים חייבות לעבוד לצורך פרנסה לכן הפנאי העומד לרשותם הוא חיובי במסחר בשוק ההון.
    לא כל הגברים מתחתנים נייר ערך כמו לא כל הנשים יודעות לצאת בזמן מהנייר.עובדתית יש במסחר ניירות ערך יותר גברים מנשים למרות שהנשים הם רוב באוכלוסיה.כמו שאמרה רק 2-3 נשים משתתפות בקורסים שלה.גם אני עשיתי מספר קורסים וגם בהם היו מעט מאד נשים. לצורך הפרופורציה שבעניין הגברים עדיין שולטים בשוק ההון ולא כולם פושטים רגל.
    כדאי תמיד לשמור על פרקופוציות.מעולם לא עניתי על כתבה זו או דומיה אבל אם יש עוד דעות כאלה אז בוודאי זה נכון

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.