ייפוי כוח מתמשך - מה זה ולמה זה כל כך חשוב

ייפוי כוח מתמשך מעניק הגנה לטווח ארוך על האינטרסים הפיננסיים שלכם ומאפשר לאנשים מהימנים שבחרתם לקבל החלטות בשמכם. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת עליו

חשיבותו של ייפוי כוח מתמשך

כמשקיעים בעלי הון, אנחנו מבינים את החשיבות של תכנון אסטרטגי וקבלת החלטות יזומה. עם זאת ועם כל חוסר הנוחות שהנושא גורם, נסו לתאר לעצמכם תרחיש שבו אינכם מסוגלים לקבל החלטות פיננסיות חשובות עקב חוסר יכולת פיזית או מנטלית – האם שקלתם מי ינהל וכיצד ינווטו האינטרסים הפיננסיים שלכם אם אינכם יכולים לעשות זאת באופן עצמאי? 

 

לכן חשוב שתהיה תוכנית מקיפה להגנה על האינטרסים שלכם, וכלי חיוני אחד שיכול לספק שקט נפשי בנושא הזה הוא ייפוי הכוח המתמשך (LPA). במאמר זה, נחקור את היתרונות והחסרונות של המסמך המאפשר לכם להבטיח את עתידכם הפיננסי ולהבטיח כי רצונותיכם יכובדו.

מהו ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הינו מכשיר משפטי המאפשר לכם, בתנאי שעברתם את גיל 18 ואתם מבינים את המשמעות, המטרות והתוצאות של פעולותיכם – לבחור מרצונכם החופשי מי יטפל בענייניכם וכיצד יראו חייכם אם מצבכם ישתנה לרעה, כתוצאה מתאונה, מחלות זקנה (כגון דמנציה), מוגבלות נפשית ומוגבלות שכלית העלולות לפגוע בכושר השיפוט שלכם. אותו אדם מהימן יהיה היחיד בעל הסמכות החוקית לפעול בשמכם, לקבל החלטות פיננסיות ומשפטיות, ולהבטיח שהאינטרסים שלכם מוגנים, גם כאשר אינכם מסוגלים לקבל החלטות באופן עצמאי.

רוצה להגן על העתיד הפיננסי שלך?

כל מה שצריך לעשות זה להשאיר פרטים כאן
ועורך דין מומחה לייפוי כוח מתמשך יחזור אליך

מי אינו יכול לערוך ייפוי כוח מתמשך

חשיבותו ורגישותו של ייפוי כוח מתמשך יצרו גם תנאים ברורים לגבי מי שאינו יכול להיות מיופה כוח בייפוי כוח מתמשך:

  • אדם שכבר מונה לו אפוטרופוס, או שכבר קיים לגביו ייפוי כוח מתמשך שנכנס לתוקף.
  • עורך דין שהחתים על ייפוי הכוח המתמשך או בעל מקצוע שהחתים על ייפוי כוח מתמשך רפואי (רופא , פסיכולוג, אח או עובד סוציאלי).
  • מי שהוכרז פושט רגל על ידי בית המשפט (ולא ניתן לו הפטר) או שהוכרז כלקוח מוגבל חמור על ידי בנק ישראל – לא יכול להיות מיופה כוח לענייני רכוש.
  • מי שמספק לכם שירותים מסוימים תמורת תשלום – ובכלל זה, מי שמספק תמורת תשלום טיפול רפואי, סוציאלי, סיעודי או שיקומי.
  • מי שמספק לכם מקום מגורים תמורת תשלום אינו יכול להיות מיופה כוח – אלא אם הוא קרוב משפחה שלכם.
  • מי שכבר מיופה כוח לשלושה אנשים שאינם בני משפחתו.

סוגים שונים של ייפוי כוח מתמשך

את ייפוי הכוח המתמשך אתם יכולים להעניק להכיל על כלל ענייניכם – האישיים, הרפואיים והפיננסיים, או רק לחלקם. בנוסף, זכותכם להחליט על מינוי של מספר מיופיי כוח. עריכת המסמך וחתימה עליו מתבצעות בפני עורך דין המוסמך לכך (או בפני בעל מקצוע אם אתם מבקשים לערוך ייפוי כוח מתמשך רפואי). בנוסף לחתימתכם, נדרשת גם חתימת מיופה הכוח. חתימות אלו מהוות הסכמה לתוכן ייפוי הכוח המתמשך.

  1. ייפוי כוח מתמשך בעניינים אישיים – ייפוי כוח המתייחס לרווחתכם האישית, החלפת מקום מגורים אם יש צורך בכך, דאגה לשעות הפנאי, תעסוקה  ועוד.
  2. ייפוי כוח מתמשך בענייני רכוש – ייפוי כוח מסוג זה מתייחס לטיפול בכלל הנכסים, הכספים ההתחייבויות הפיננסיות שלכם.
  3. ייפוי כוח מתמשך לעניינים רפואיים – הכוונה היא לעניינים הנוגעים לבריאותכם, כמו קביעת בדיקות ותורים אצל רופאים, קבלת החלטות הנוגעות לנושאים הרפואיים ועוד. נציין כאן כי ניתן לערוך ייפוי כוח לעניינים רפואיים בלבד או לקבוע שהעניינים הרפואיים יהיו חלק מייפוי הכוח המתמשך הכולל שיכול להתייחס לכלל ענייניו של אדם (עניינים רכושיים, אישיים ורפואיים).

רוצה להגן על העתיד הפיננסי שלך?

כל מה שצריך לעשות זה להשאיר פרטים כאן
ועורך דין מומחה לייפוי כוח מתמשך יחזור אליך

שלבי ההליך

יצירת ייפוי כוח מתמשך כרוכה במספר שלבים חיוניים. הראשון והחשוב ביותר – התחילו בבחירת מישהו שאתם סומכים עליו באופן מלא, שחולק את הערכים שלכם ומבין את היעדים הפיננסיים שלכם. לאחר מכן, מלאו את הטפסים המשפטיים הנדרשים, והקפידו להביע במדויק את רצונותיכם ואת היקף הסמכות שאתם רוצים להעניק. חשוב להדגיש כי עריכת המסמך מתבצעת על ידי עורך דין מומחה לענייני ירושה שעבר הסמכה מתאימה לעריכתו של המסמך. 

בנוסף, נדגיש גם כי קיימת חובת הפקדה של ייפוי הכוח המתמשך במרשם המנוהל על-ידי האפוטרופוס הכללי. רק לאחר קבלת אישור הפקדה והטבעת חותמת ההפקדה על גבי ייפוי הכוח המתמשך, ניתן לראות אותה כמאושרת.

עניינים שצריכים או יכולים להיכלל בייפוי הכוח המתמשך

בעת הגדרת ייפוי הכוח המתמשך שלכם, חיוני לתאר את העניינים הספציפיים שבהם אתם רוצה שעורך הדין שלכם יטפל. זה עשוי להיות כרוך בניהול ההשקעות שלכם, טיפול בעסקאות עסקיות, גישה לחשבונות בנק, תשלום חשבונות ואפילו קבלת החלטות בנוגע לטיפול הרפואי והטיפול הרפואי שלכם. על ידי ביטוי ברור של כוונותיכם, אתה מסמיכים את עורך הדין שלכם לפעול בהתאם לרצונותיכם.

הגבלות על פעולות ייפוי הכוח

מעבר לעובדה כי ייפוי כוח מתמשך הוא 'צוואה' בחיים. בעוד בכתיבת צוואה אתם מנחים מה ייעשה ברכושכם  ועוד, לאחר לכתכם – ישנם הבדלים עקרוניים נוספים. ייפוי כוח מתמשך מעניק סמכות משמעותית לעורך הדין הממונה שלך, ישנם אמצעי הגנה על מנת להבטיח קבלת החלטות אחראית. אלה כוללים דרישות דיווח, הגבלות על סוגים מסוימים של החלטות ויכולת לבטל את המינוי במידת הצורך. 

בנוסף, ייפוי הכוח אינו מעניק או מעביר לממונה אף רכוש או זכויות של האדם שערך את ייפוי הכוח. להיפך, הוא מטיל על הממונה את החובה לשמור על רכושכם ולא להיות בניגוד עניינים בין ענייניו האישיים וחובותיו על פי ייפוי הכוח. 

חשוב גם לציין כי החוק אינו מונע מאדם שערך ייפוי כוח מתמשך, לערוך במקביל גם צוואה, במידה שהוא אוחז בכשירות משפטית לעשות כך על פי מבחנים משפטיים מקובלים. בהתאם, ייפוי הכוח אינו קשור ל-חוק הירושה ואינו מוזכר בו כלל.

היתרונות העיקריים של ייפוי כוח מתמשך

ראשית, ייפוי כוח מתמשך מבטיח את המשכיות העניינים הפיננסיים שלכם ומונע שיבושים ועיכובים בתהליכי קבלת החלטות קריטיים. שנית, הוא מציע לכם שקט נפשי, בידיעה שאדם מהימן ונאמן שמבין את המטרות הפיננסיות שלכם יהיה שם כדי לפעול לטובתכם. ולבסוף, הוא  מסייע למנוע מחלוקות פוטנציאליות בין בני משפחה על ידי מתן בהירות משפטית והנחיות ברורות.

בשורה התחתונה:

אף אחד לא אוהב לחשוב על תסריטים של מצבים רפואיים קשים. אבל כמשקיעים וכאנשים אחראיים, אנחנו יכולים וצריכים לתכנן לא רק את ההצלחה הפיננסית שלנו אלא גם את התפניות הבלתי צפויות בעלילה שהחיים משליכים לעברנו. על ידי ביצוע ייפוי כוח מתמשך, אתם נוקטים בצעדים יזומים כדי להגן על עתידכם הכלכלי ועתיד יקיריכם. התייעצו עם אנשי מקצוע משפטיים שיוכלו להדריך אתכם בתהליך, לאסוף עבורכם את המסמכים הדרושים ולערוך ייפוי כוח מתמשך שמתיישר עם הערכים והמטרות שלכם.

 

ביצוע ייפוי כוח מתמשך שומר על האינטרסים שלכם, מבטיח שהרצונות שלכם יכובדו, גם בזמנים מאתגרים. ומעניק שקט הנפשי הנובע מהידיעה שהבטחתם את העתיד הכלכלי שלכם ושל משפחתכם.

רוצה להגן על העתיד הפיננסי שלך?

כל מה שצריך לעשות זה להשאיר פרטים כאן
ועורך דין מומחה לייפוי כוח מתמשך יחזור אליך